« Startuj z Osiek-Net «  
 
 
Szukaj w internecie  
 
 
Jest to standard komunikacji bezprzewodowej bazujacy na sieci radiowej, służący do tworzenia bezprzewodowych sieci lokalnych (WLAN), autonomicznych badź jako uzupelnienie istniejącego już internetu (LAN). Dziala w pasmie ISM (2,4GHz), przy zakładanej prędkości transmisji 10Mb\s i zasięgu ok. 1km . Rozpowszechniona nazwa Wi-fi to skrót od angielskigo terminu wireless fidelity czyli „bezprzewodowa jakość” została zdefiniowana jako standard IEEE802.11b i jest jednym z czterech standardów krótkodystansowej komunikacji bezprzewodowej. Pozostale to: Bluetooth, HomeRF oraz IrDA.
Moda na sieci bezprzewodowe (Wi-Fi) rozpoczęła się w polskich firmach w zeszłym roku, kiedy wojsko zwolnilo wykorzystywane w tego typu rozwiazaniach pasmo radiowe 2,4 GHz. Rozmieszczone w budynku nadajniki - access pointy - pozwalają korzystać z zasobów firmowej sieci i internetu w dowolnym pomieszczeniu, niezależnie od dostepnej infrastruktury kablowej- potrzebujemy tylko do podłaczenia do sieci laptopa, notebooka lub palmptopa z kartą sieciowa lub karta rozszerzającą . Teraz już są sprzedawane laptopy z zamontowaną karta, aby użytkownik był z nich w pełni zadowolony.
WLAN (Wireless LAN) to bezprzewodowa sieć LAN. Sieci takie są często montowane w dużych biurowcach, hotelach, lotniskach lub innych miejscach gdzie poruszajace sie osoby potrzebuja stalego dostępu do sieci. W tym celu niepotrzebny jest nam telefon komórkowy, ale specjalna karta, która podłączamy do palmptopa, laptopa lub komputera stacjonarnego. Usluga ta jest szczególnie popularna w USA, a teraz jest powoli wprowadzana w życie w Polsce.
 
 

   
   
       
    ® copyright by Osiek-Net GeGat - projektowanie stron